I hundra år har IKFF, som den svenska sektionen av Women’s International League för Peace and Freedom undersökt och ifrågasatt orsakerna till den militära dominansen som de anser präglas av patriarkala normer. MT frågade dem hur de tycker att fredsarbetet i Sverige funkar idag.
Johanna Tengblad! Hur arbetar IKFF för fred?
– Både lokalt, nationellt och internationellt. Vi arbetar med att påverka politiker, sprida information och bilda opinion genom olika events. IKFF samarbetar också med våra systersektioner i Colombia, Costa Rica, DR Kongo och Nigeria.
Vad tycker du borde göras?
– Ett brett och fördjupat fredsarbete behövs på alla nivåer i samhället. Vi vill utmana militarismen, bidra till en fredlig, demokratisk utveckling och lyfta fram kvinnors roll som aktörer i freds- och säkerhetsfrågor.
Tycker du att vi i Sverige gör tillräckligt idag?
– Nej, Sverige är inte längre drivande i exempelvis nedrustningsfrågor. Istället bidrar Sverige med sin stora vapenexport vilket skadar Sveriges trovärdighet som fredsröst internationellt.
Tycker du att fredsdebatten får tillräckligt mycket utrymme i media i dagsläget?
– Nej, försvars- och säkerhetspolitik behöver diskuteras oftare och utifrån flera perspektiv, inte minst ett feministiskt.
MenyStäng
- Om oss
- Aktuellt
- Vårt arbete
-
-
- Klimat och Energi
- Klimaträttvisa nu!Ökad intensitet hos orkanerna, fler och värre översvämningar, stigande havsnivåer, svårare villkor för jordbruket, större brist på rent vatten och större utbredning av malaria. Det är några av de konsekvenser som en högre temperatur troligtvis för med sig. Vissa av dessa förändringar går att se redan idag! Den industrialiserade delen av världen står för fyra femtedelar av alla utsläpp av växthusgaser, men det är utvecklingsländerna som drabbas värst. I en stor studie gjord av Friends of the Earth och en rad andra organisationer beskrivs effekterna av klimatförändringarna i de fattigare delarna av världen. Alla ansträngningar som görs för att minska fattigdomen riskerar att gå upp i rök om inte klimatförändringarna hejdas. En annan rapport beskriver situationen i Afrika. Läs rapporterna Up in Smoke och Africa – Up in Smoke
- Växthusgaser
- Fossilnedrustningsavtalet
- En seri(e)ös väg till klimaträttvisa
- Klimat och Energi
-
-
- Våra Partners
- Stöd oss
- Miljötidningen
- Kontakt
- Webbshop