Under Jordens Vänners sommarläger på Lindsbergs kursgård utanför Falun den 8-10, diskuterades frågor och planerades för aktiviteter som är aktuella nu inför hösten.
Engagerade människor från hela landet diskuterade bland annat hur Jordens Vänner aktivt kommer att arbeta mot handelsavtalet TTIP mellan EU och USA. Fokus under hösten kommer även att vara att söka aktiva samarbete med antirasistiska grupper. Jordens Vänner kommer bland annat att vara med och ordna klimatvalstugor och ordna regionala helgkurser för de som vill bli aktiva.
Under det tre dagar långa sommarlägret besökte deltagarna gruvmyndigheten Bergsstaten i Falun för att få information om gruvlagstiftningen, den mycket låga mineralavgiften och vilka förändringar som skulle kunna öka miljöskyddet i gruvhanteringen. Under lägret påbörjades även planerna på att ordna en konferens för gruvmotståndare under 2015.
Lägret gästades även av ungdomar från Östhammar som gjort en föreställning om kärnavfallet och det diskuterades en fortsatt samarbete inför Jordens Vänners höstmöte i Östhammar 25-26 oktober.
MenyStäng
- Om oss
- Aktuellt
- Vårt arbete
-
-
- Klimat och Energi
- Klimaträttvisa nu!Ökad intensitet hos orkanerna, fler och värre översvämningar, stigande havsnivåer, svårare villkor för jordbruket, större brist på rent vatten och större utbredning av malaria. Det är några av de konsekvenser som en högre temperatur troligtvis för med sig. Vissa av dessa förändringar går att se redan idag! Den industrialiserade delen av världen står för fyra femtedelar av alla utsläpp av växthusgaser, men det är utvecklingsländerna som drabbas värst. I en stor studie gjord av Friends of the Earth och en rad andra organisationer beskrivs effekterna av klimatförändringarna i de fattigare delarna av världen. Alla ansträngningar som görs för att minska fattigdomen riskerar att gå upp i rök om inte klimatförändringarna hejdas. En annan rapport beskriver situationen i Afrika. Läs rapporterna Up in Smoke och Africa – Up in Smoke
- Växthusgaser
- Bli klimatinformatör
- Boka klimatworkshop
- Changemakers – Vår väg till klimaträttvisa
- Klimat och Energi
-
-
- Våra Partners
- Stöd oss
- Miljötidningen
- Kontakt
- Webbshop