
Vad?
Den globala aktionsveckan för fred och klimaträttvisa genomfördes för första gången 2024 på initiativ av IPB (International Peace Bureau). Under en vecka mobiliserar organisationer och folkrörelser för fred och klimaträttvisa runt om i hela världen. Jordens Vänner är del av Nätverket för fred och klimaträttvisa som hela veckan ordnar evenemang och aktioner för att sätta press på våra makthavare och verka för en jämlik, rättvis och hållbar framtid, fri från krig och förtryck.
Bakgrund
Det militära våldet ökar över hela världen och kräver tusentals liv. I fler och fler av världens mäktigaste länder växer auktoritära krafter. Ledare förespråkar militär upprustning och protektionism samtidigt som orättvisorna växer sig allt större. I fotspåren av krigsföringen och den militära upprustningen ödeläggs samhällen, vattentäkter och livsavgörande ekosystem. Redan innan den pågående militära upprustningen inleddes motsvarade det fossila avtrycket från krigsindustrin 5,4 procent av de totala globala utsläppen.
Vi står nu vid ett avgörande vägskäl för en rättvis, jämlik och hållbar framtid. Idag investeras enorma summor i militär upprustning varje år, resurser som istället kunnat användas till att säkra mat- och vattensystem, social trygghet och klimatomställning.
Veckans program
Göteborg
- 14 september Panelsamtal om fred och klimaträttvisa
- 20 september Fredsloppet
- 21 september Manifestation för fred och klimaträttvisa
- 21 september FN:s internationella fredsdag firas på Bergsjöns kulturhus
Stockholm
- 15 september Panelsamtal om fred och klimaträttvisa
- 17 september Protestaktion utanför riksdagen med XR-kören
- 21 september Manifestation för ”Fred på jorden – fred med jorden”
- 21 september FN:s internationella fredsdag firas på Solidaritetshuset